Şemsettin Yılmaz
Yedi Çınar Okulları
Ömer Faruk Karabulut
Köşe Yazarı
Ömer Faruk Karabulut
 

TÜRKÇÜLÜK

Atatürk çizgisinde Türk Milliyetçiliği, CHP ya da MHP nereye çekmek isterse çeksin, doğrudan doğruya Türkçülüktür. Atatürk'ten liberal sol, çiçek-böcek lideri çıkartamazsınız. Evet cumhuriyet devrimi kanlı değildir ama serttir, özü Türkçülüktür. HDP diye, kürt oyu diye sayıklayanlar neyi savunduğu belli olmayanlar bize Atatürkçülüğü öğretmesin. CHP'nin sonradan sol, sosyal demokrat şimdi de yarı-HDP görünümünde bir partiye dönüşmesi bu gerçeği değiştirmez. Atatürk döneminde devletin Türk kimliğine isyan eden feodal, ayrılıkçı, etnik güçlere aman verilmemiştir. Atatürk bunlarla uzlaşmaya çalışmamıştır, doğrudan silahlı mücadele etmiş ve kazanmıştır. Atatürk, Türk tarihi çalışmalarını başlatan, islam öncesi Türk tarihini müfredata sokan, okullarda Göktürk yazısını öğreten, Türk dünyasının sorunlarıyla ilgilenen, dili arındırıp Türkçeleştiren, Afet İnan'a antropoloji çalışmaları yaptıran bir liderdir. Atatürk'ü etkileyen düşünürlerin, şairlerin tamamı milliyetçi aydınlardır. Kurtuluş Savaşı'nda Ankara hareketine "Turkish Nationalists (Türk Milliyetçiliği),  Nationalist Movement (Milliyetçi Hareket)" gibi isimler verilmesi boşuna değildir. Atatürk, İttihat ve Terakki Cemiyetinde Türkçü grup içindeydi. Bu, sağcılık değildir. Diğer ülkelerdeki örnekleri; Robespierre, Washington, Simon Bolivar, Sun Yatsen, Rıza Han, Nasır, Habib Burgiba gibi tarihteki benzer figürlerdir. Milli bağımsızlığı sağlamak, milli onuru ayağa kaldırmak, millet egemenliğine dayanan sistem kurmak için mücadele etmiş milliyetçidirler. Hitler başkadır. Hitler seçimle gelmiş, bütün yetkileri kendine bağlamış ve Alman devletini kurumlarıyla birlikte çökertmiştir. Hitler yenilgi hıncının doğurduğu bir intikam hareketidir. Atatürk ise eğer Almanlara bakacaksak Büyük Frederik'e benzer. Sistem kurucusudur. Hitler ve Mussolini kazanımlarının tamamını kumar masasına yatıran maceracılardır. Milliyetçi insan kendi hırslarının değil, milletinin davasını güder ve onu tehlikeye atmaz. Gerçek milliyetçi Hitler, Mussolini gibi milletlerini intihar ettiren maceracılar değil, ATATÜRK'tür
Ekleme Tarihi: 23 Aralık 2022 - Cuma
Ömer Faruk Karabulut

TÜRKÇÜLÜK

Atatürk çizgisinde Türk Milliyetçiliği, CHP ya da MHP nereye çekmek isterse çeksin, doğrudan doğruya Türkçülüktür. Atatürk'ten liberal sol, çiçek-böcek lideri çıkartamazsınız. Evet cumhuriyet devrimi kanlı değildir ama serttir, özü Türkçülüktür. HDP diye, kürt oyu diye sayıklayanlar neyi savunduğu belli olmayanlar bize Atatürkçülüğü öğretmesin.

CHP'nin sonradan sol, sosyal demokrat şimdi de yarı-HDP görünümünde bir partiye dönüşmesi bu gerçeği değiştirmez. Atatürk döneminde devletin Türk kimliğine isyan eden feodal, ayrılıkçı, etnik güçlere aman verilmemiştir. Atatürk bunlarla uzlaşmaya çalışmamıştır, doğrudan silahlı mücadele etmiş ve kazanmıştır.

Atatürk, Türk tarihi çalışmalarını başlatan, islam öncesi Türk tarihini müfredata sokan, okullarda Göktürk yazısını öğreten, Türk dünyasının sorunlarıyla ilgilenen, dili arındırıp Türkçeleştiren, Afet İnan'a antropoloji çalışmaları yaptıran bir liderdir. Atatürk'ü etkileyen düşünürlerin, şairlerin tamamı milliyetçi aydınlardır. Kurtuluş Savaşı'nda Ankara hareketine "Turkish Nationalists (Türk Milliyetçiliği),  Nationalist Movement (Milliyetçi Hareket)" gibi isimler verilmesi boşuna değildir. Atatürk, İttihat ve Terakki Cemiyetinde Türkçü grup içindeydi.

Bu, sağcılık değildir. Diğer ülkelerdeki örnekleri; Robespierre, Washington, Simon Bolivar, Sun Yatsen, Rıza Han, Nasır, Habib Burgiba gibi tarihteki benzer figürlerdir. Milli bağımsızlığı sağlamak, milli onuru ayağa kaldırmak, millet egemenliğine dayanan sistem kurmak için mücadele etmiş milliyetçidirler.

Hitler başkadır. Hitler seçimle gelmiş, bütün yetkileri kendine bağlamış ve Alman devletini kurumlarıyla birlikte çökertmiştir. Hitler yenilgi hıncının doğurduğu bir intikam hareketidir. Atatürk ise eğer Almanlara bakacaksak Büyük Frederik'e benzer. Sistem kurucusudur. Hitler ve Mussolini kazanımlarının tamamını kumar masasına yatıran maceracılardır. Milliyetçi insan kendi hırslarının değil, milletinin davasını güder ve onu tehlikeye atmaz. Gerçek milliyetçi Hitler, Mussolini gibi milletlerini intihar ettiren maceracılar değil, ATATÜRK'tür

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve elazigbulten.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.