Şemsettin Yılmaz
Yedi Çınar Okulları
Aykut Türk
Köşe Yazarı
Aykut Türk
 

Mankurtlar

Mankurt, eskiden Orta Asya'da yaygın olan, zihin kontrol yönteminden geçirilip köle haline getirilen bir kişidir. Genellikle savaşta ele geçirilen esirlere uygulanırdı. Bir insanı mankurt yapmak istediklerinde, o kişinin saçları tamamen kazanırdı. Daha sonra kafasına devenin derisi geçirilirdi. Kafasında deri bulunan bir insan sıcakta elleri ayakları bir direğe bağlı güneş altında birkaç gün bırakılırdı. Böylece sıcağın etkisiyle deve derisi iyice büzülür kafaya iyice yapışırdı. Deve derisinin artık insan derisi ile bütünleşmeye başlamasıyla kazınan saçlarda yeniden uzamaya başlar. Fakat deri kafaya o kadar yapışır ki zaten sert olan deve derisi sıcağın etkisiyle iyice sertleşir ve dolayısıyla uzayan saçlar deriyi delipte dışarıya çıkamaz. Bu sebeple saçlar vücudun dış yönüne değil de iç yönüne doğru uzamaya başlar. Sıcaktan büzüşen deve derisinin kafatasına yaptığı baskı ve kafanın içine ters yönde uzayan saçların kafatasını delip beyine doğru ilerlemesi ile, insan büyük acılar çeker.    Bunlardan kimi dayanamayıp kafasını bağlı olduğu direğe vurarak kimisi de acılar içinde ölür. Sağ kalanlar ise aklını ve zihnini kaybedip kuklaya, köleye döner. Hafızasını yitirir. Anne babasını, dinini, nereden geldiğini, ailesini her şeyi unutup zihni sıfırlanır. Saçını kazıyıp kafasına deve derisi geçiren kişiyi efendi edinir. Ne söylerse onu yapar. Aklını çalıştırıp düşünemez. İşte bu zihnini kaybedip köleleşen insana "mankurt" deniliyordu. Mankurt, bazı işlemler sonucu özbenliğini yitirerek kendisini kimliksizleştiren, düşmanın kuklası haline gelmiş zavallı bir kişidir. Sahibine itaat eden, başka hiçbir şey düşünmeyen bilinçsiz bir köle olmuştur. Artık o kişi kendi ülkesine, kendi dinine, kendi milletine, ailesine kültürüne düşman edilmiştir.Petrol bulunur beğenmezler, gaz bulunur söylenirler, yol yapılır dalga geçerler, asgari ücret yükseltilir memnun olmazlar , araba yapılır olmamış derler, savunma sanayi %70 yerliliğe kadar çıkartılır somurtturlar. Başarılı olmayan darbe darbe değildir, yakalanan terörist terörist değildir, s400'ler sarayı korumak için alındı, bu kitle paralel dünyalarında sınır tanımıyorlar öyle bir kitle ki kitleyebildiğin kadar kitle kız kulesinin satıldığını veya çalındığını yazan güya anlı şanlı gazetecilere inanacak kadar mankurt bir kitle bu ülkenin üzüntüsüne sevinen, sevincine üzülen  zerre-i miskal vatan sevgisi, derdi olmayan lüks içinde yaşayan ama açlık edebiyatını bile garibanın elinden alan bir kitle hırs, intikam, nefret dolu adeta mutlu olması yasaklanmış lanetli bir kavim gibiler,hiçbir değer üretmeden yapılan her icraata kötü demekten başka bir becerisi olmayan bu mankurtlara Rabbim fırsat vermesin.
Ekleme Tarihi: 29 Kasım 2022 - Salı
Aykut Türk

Mankurtlar

Mankurt, eskiden Orta Asya'da yaygın olan, zihin kontrol yönteminden geçirilip köle haline getirilen bir kişidir. Genellikle savaşta ele geçirilen esirlere uygulanırdı. Bir insanı mankurt yapmak istediklerinde, o kişinin saçları tamamen kazanırdı. Daha sonra kafasına devenin derisi geçirilirdi. Kafasında deri bulunan bir insan sıcakta elleri ayakları bir direğe bağlı güneş altında birkaç gün bırakılırdı. Böylece sıcağın etkisiyle deve derisi iyice büzülür kafaya iyice yapışırdı. Deve derisinin artık insan derisi ile bütünleşmeye başlamasıyla kazınan saçlarda yeniden uzamaya başlar. Fakat deri kafaya o kadar yapışır ki zaten sert olan deve derisi sıcağın etkisiyle iyice sertleşir ve dolayısıyla uzayan saçlar deriyi delipte dışarıya çıkamaz. Bu sebeple saçlar vücudun dış yönüne değil de iç yönüne doğru uzamaya başlar. Sıcaktan büzüşen deve derisinin kafatasına yaptığı baskı ve kafanın içine ters yönde uzayan saçların kafatasını delip beyine doğru ilerlemesi ile, insan büyük acılar çeker. 

  Bunlardan kimi dayanamayıp kafasını bağlı olduğu direğe vurarak kimisi de acılar içinde ölür. Sağ kalanlar ise aklını ve zihnini kaybedip kuklaya, köleye döner. Hafızasını yitirir. Anne babasını, dinini, nereden geldiğini, ailesini her şeyi unutup zihni sıfırlanır. Saçını kazıyıp kafasına deve derisi geçiren kişiyi efendi edinir. Ne söylerse onu yapar. Aklını çalıştırıp düşünemez. İşte bu zihnini kaybedip köleleşen insana "mankurt" deniliyordu. Mankurt, bazı işlemler sonucu özbenliğini yitirerek kendisini kimliksizleştiren, düşmanın kuklası haline gelmiş zavallı bir kişidir. Sahibine itaat eden, başka hiçbir şey düşünmeyen bilinçsiz bir köle olmuştur. Artık o kişi kendi ülkesine, kendi dinine, kendi milletine, ailesine kültürüne düşman edilmiştir.Petrol bulunur beğenmezler, gaz bulunur söylenirler, yol yapılır dalga geçerler, asgari ücret yükseltilir memnun olmazlar , araba yapılır olmamış derler, savunma sanayi %70 yerliliğe kadar çıkartılır somurtturlar. Başarılı olmayan darbe darbe değildir, yakalanan terörist terörist değildir, s400'ler sarayı korumak için alındı, bu kitle paralel dünyalarında sınır tanımıyorlar öyle bir kitle ki kitleyebildiğin kadar kitle kız kulesinin satıldığını veya çalındığını yazan güya anlı şanlı gazetecilere inanacak kadar mankurt bir kitle bu ülkenin üzüntüsüne sevinen, sevincine üzülen  zerre-i miskal vatan sevgisi, derdi olmayan lüks içinde yaşayan ama açlık edebiyatını bile garibanın elinden alan bir kitle hırs, intikam, nefret dolu adeta mutlu olması yasaklanmış lanetli bir kavim gibiler,hiçbir değer üretmeden yapılan her icraata kötü demekten başka bir becerisi olmayan bu mankurtlara Rabbim fırsat vermesin.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve elazigbulten.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.