HAUS PORT2
Turgut Ersan Prefabrik
Zeynep Öcal
Köşe Yazarı
Zeynep Öcal
 

EY CEMAAT (!)

15 Temmuz süreciyle yüz yüze geldiğimiz ve yaşananların , pislik içinde yüzen cemaat-toplum ilişkisinin hangi noktaya geldiğini her geçen gün daha net görebilmekteyiz.     Sözlükte "Bir imama uyup namaz kılan kişiler" anlamına gelen cemaat kelimesi , görünen o ki toplumumuza öyle enjekte ediliyor ki , namaz kılmanın ötesinde bir yapılanma boyutu kazandırılıyor.     Bizden olan cennenete ,olmayan cehenneme mantığıyla yıkanan gencecik beyinler , uygulanan psikolojik baskılar ,şiddetler, tecavüzler,  "himmet" adı altında akan paralar, zincir mantığıyla oluşturulan yapılarla amaçlanan nedir ?        Amaçlarını nedir tartışılır ama tek gerçek şu ki yeni nesil tüm bunları kaldıramıyor ve dolayısıyla diğer inanışlara yöneliyor.    Hatta cok ağır sonuçlar ortaya çıkabiliyor.    Öyle ki bazı kesimler artık İslamiyet'in mantık ve çerçevesinden uzaklaşıp Kur'an-ı Kerim yetmez,  onu herkes anlamaz , sizin aklınız anlamaya yetmez deme cesaretini gösterip kendi mantık ve ideolojilerini dayatıp , kendi çıkarlarına yarayacak şekilde bu masum insanları kullanmaktan hiç çekinmiyorlar.         Bu kişilerin hayatlarına bakıldığında akşama kadar sözde dergâhlarında oturup din adı altında kendi çıkarlarına dayalı sistemi önlerinde topladıkları halka anlatmaktan başka işleri olmayan insanların mal varlıklarına bakın birde .          Kapılarında lüks Alman marka arabaları ,  hizmetkârları, evleri , bahçeleri  saymakla bitmez . Ya sözde dini anlattığı halkın neyi var ?        Ne vaad ediyorlar ?         Hücre evlerinde kendilerine bağlayıp , torpilcilikle işlere, makamlara oturtup  3 kuruş maaşınızdan himmet , yada 15 Temmuz'da ortaya çıktığı gibi pis işlerine yardım ettirerek maşa olmaktan başka ne yaptırabilirlerki .         Zaten o sizin aklınız yetmez anlamaya dedikleri "Kur'an-ı Kerim" i bir kez olsun anlamak için okusanız bunların ne size , ne ailenize , nede topluma faydası olmayacağını, anlattıklarının ve yaptıklarının dinimiz de yer olmadığını, amaçlarının sadece karınlarını doyurmaktan başka bişey olmadığını anlayacaksınız da .     Özellikle son günlerde sosyal medyaya bakıldığında 10 videodan 4-5 tanesi önündeki rahlede Kur'an-ı Kerim karşısında birkaç insanımız kendince ayet okuyup , tesfir edip, iki gözyaşı döken , birazda etkileyicilik var tabi ani çıkışlarla söylemlerde bulunan , video arka planında da duygusal bir müzik koyup servis eden tiplerle dolu . Mutlaka denk gelmişsinizdir.     İddia ediyorum.  Bu kişiler 25-40 yaş arası, geçmişine bakıldığında yapacak iş bulamamış , para kazanamamış , bir amacı ve gayesi olmayan bu işi bir sektör olarak gören ve ne yazık ki başaran kişilerdir.     Lütfen artık bu gerçekleri fark edelim.     Çeşitli ithamlarda bulundukları Batı Dünyası , Avrupa bilim , teknoloji her alanda öncülük edip , ipi elinde tutarlarken biz hala hacılar, hocalarla uğraşıyoruz.     Üstelik bizim kitabımızın ilk ayetinin "Oku ! " olmasına rağmen .        Biz okumuyoruz , onlar okuyor !         Bu işte sizce de bir terslik yok mu  ?
Ekleme Tarihi: 12 Ocak 2022 - Çarşamba

EY CEMAAT (!)

15 Temmuz süreciyle yüz yüze geldiğimiz ve yaşananların , pislik içinde yüzen cemaat-toplum ilişkisinin hangi noktaya geldiğini her geçen gün daha net görebilmekteyiz. 

   Sözlükte "Bir imama uyup namaz kılan kişiler" anlamına gelen cemaat kelimesi , görünen o ki toplumumuza öyle enjekte ediliyor ki , namaz kılmanın ötesinde bir yapılanma boyutu kazandırılıyor. 

   Bizden olan cennenete ,olmayan cehenneme mantığıyla yıkanan gencecik beyinler , uygulanan psikolojik baskılar ,şiddetler, tecavüzler,  "himmet" adı altında akan paralar, zincir mantığıyla oluşturulan yapılarla amaçlanan nedir ? 
   
  Amaçlarını nedir tartışılır ama tek gerçek şu ki yeni nesil tüm bunları kaldıramıyor ve dolayısıyla diğer inanışlara yöneliyor.

   Hatta cok ağır sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

   Öyle ki bazı kesimler artık İslamiyet'in mantık ve çerçevesinden uzaklaşıp Kur'an-ı Kerim yetmez,  onu herkes anlamaz , sizin aklınız anlamaya yetmez deme cesaretini gösterip kendi mantık ve ideolojilerini dayatıp , kendi çıkarlarına yarayacak şekilde bu masum insanları kullanmaktan hiç çekinmiyorlar.  
  
   Bu kişilerin hayatlarına bakıldığında akşama kadar sözde dergâhlarında oturup din adı altında kendi çıkarlarına dayalı sistemi önlerinde topladıkları halka anlatmaktan başka işleri olmayan insanların mal varlıklarına bakın birde .  
   
   Kapılarında lüks Alman marka arabaları ,  hizmetkârları, evleri , bahçeleri  saymakla bitmez . Ya sözde dini anlattığı halkın neyi var ? 
  
   Ne vaad ediyorlar ?
    
   Hücre evlerinde kendilerine bağlayıp , torpilcilikle işlere, makamlara oturtup  3 kuruş maaşınızdan himmet , yada 15 Temmuz'da ortaya çıktığı gibi pis işlerine yardım ettirerek maşa olmaktan başka ne yaptırabilirlerki .
    
   Zaten o sizin aklınız yetmez anlamaya dedikleri "Kur'an-ı Kerim" i bir kez olsun anlamak için okusanız bunların ne size , ne ailenize , nede topluma faydası olmayacağını, anlattıklarının ve yaptıklarının dinimiz de yer olmadığını, amaçlarının sadece karınlarını doyurmaktan başka bişey olmadığını anlayacaksınız da . 

   Özellikle son günlerde sosyal medyaya bakıldığında 10 videodan 4-5 tanesi önündeki rahlede Kur'an-ı Kerim karşısında birkaç insanımız kendince ayet okuyup , tesfir edip, iki gözyaşı döken , birazda etkileyicilik var tabi ani çıkışlarla söylemlerde bulunan , video arka planında da duygusal bir müzik koyup servis eden tiplerle dolu . Mutlaka denk gelmişsinizdir. 

   İddia ediyorum.  Bu kişiler 25-40 yaş arası, geçmişine bakıldığında yapacak iş bulamamış , para kazanamamış , bir amacı ve gayesi olmayan bu işi bir sektör olarak gören ve ne yazık ki başaran kişilerdir. 

   Lütfen artık bu gerçekleri fark edelim. 
   Çeşitli ithamlarda bulundukları Batı Dünyası , Avrupa bilim , teknoloji her alanda öncülük edip , ipi elinde tutarlarken biz hala hacılar, hocalarla uğraşıyoruz. 

   Üstelik bizim kitabımızın ilk ayetinin "Oku ! " olmasına rağmen .
  
    Biz okumuyoruz , onlar okuyor !
   
    Bu işte sizce de bir terslik yok mu  ?

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve elazigbulten.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.