ELYSIUM
Turgut Ersan Prefabrik
(Elazığ Bülten) - Elazığ Bülten İnternet Haberciliği | Haber Girişi: 23.10.2021 - 09:33, Güncelleme: 23.10.2021 - 09:33

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ATO’da

 

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ATO’da

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye ile her türlü iş birliği içerisinde bulunmak ve ilişkileri değerlendirerek bir yönetim anlayışı geliştirmek istediklerin belirterek, Türk iş insanlarını KKTC’ye yatırıma davet etti.
Tatar, “Türkiye Cumhuriyeti her zaman yanımızda olmuştur, bunu unutmak mümkün değildir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gelişmesinde ve Kıbrıs Türk halkının hak ettiği refah noktasını yakalamasında Türkiye’nin bilgi, tecrübe, imkân ve olanakları ile Türk iş insanlarının katkıları son derece kıymetlidir” dedi. Ankara Ticaret Odası (ATO) Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin TATAR, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim KIRAN, Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Süver, Kıbrıs Büyükelçisi Kemal Köprülü, Ankara Milletvekilleri Lütfiye Selva Çam, Nevzat Ceylan, Hacı Turan, Orhan Yegin, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Kıbrıs Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz ve TOBB Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay’ın katılımıyla ATO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye mavi vatan sınırlarından vazgeçmeyecektir ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal’in açılışını yaptığı toplantıda konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Kıbrıs Türkü’nün uzlaşmacı tavrını 2004 yılında Annan Planı, 2017 yılında da Crans Montana sürecinde sergilediğini hatırlatarak, “Çözüm istemeyen tarafı uluslararası camia tüm netliğiyle görmekle birlikte bakar kör tavrı sergilemektedir” dedi. Bu tavrın Avrupa Komisyonu’nun son Türkiye Raporunda da görüldüğüne dikkat çeken Baran, Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs meselelerinde çözümsüzlükten yana tavır konduğunu söyledi. Konuşmasında Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır arasında düzenlenen zirveden de bahseden Baran, “Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır arasında Atina’da düzenlenen zirvede de çözümsüzlük körüklenirken Türkiye’nin karasularındaki egemenlik hakları yok sayılmaya çalışılıyor. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yönelik bu hasmane tutum hiçbir şekilde kabul edilemez. Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin içinde yer almadığı hiçbir girişim başarıya ulaşamaz. Bölgedeki gerginliğin asıl kaynağı Türkiye’nin kıta sahanlığının ihlal edilmesi ve Kıbrıs Türkü’nün yok sayılmasıdır. Türkiye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti politikasından da mavi vatan sınırlarından da asla vazgeçmeyecektir. Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tüm adayı temsil ediyor gibi hareket etmesi kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Doğu Akdeniz’de hem kendi hem de Kıbrıs Türk’ünün haklarını müdafaa etmeye devam edecek, Kıbrıs Türkleri’nin Ada etrafındaki denizlerden ve bu denizlerde bulunan zenginliklerden pay almasını sağlamaya yönelik çalışmalarını sürdürecektir” diye konuştu.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye ile her türlü iş birliği içerisinde bulunmak ve ilişkileri değerlendirerek bir yönetim anlayışı geliştirmek istediklerin belirterek, Türk iş insanlarını KKTC’ye yatırıma davet etti.

Tatar, “Türkiye Cumhuriyeti her zaman yanımızda olmuştur, bunu unutmak mümkün değildir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gelişmesinde ve Kıbrıs Türk halkının hak ettiği refah noktasını yakalamasında Türkiye’nin bilgi, tecrübe, imkân ve olanakları ile Türk iş insanlarının katkıları son derece kıymetlidir” dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin TATAR, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim KIRAN, Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Süver, Kıbrıs Büyükelçisi Kemal Köprülü, Ankara Milletvekilleri Lütfiye Selva Çam, Nevzat Ceylan, Hacı Turan, Orhan Yegin, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Kıbrıs Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz ve TOBB Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay’ın katılımıyla ATO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Türkiye mavi vatan sınırlarından vazgeçmeyecektir

ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal’in açılışını yaptığı toplantıda konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Kıbrıs Türkü’nün uzlaşmacı tavrını 2004 yılında Annan Planı, 2017 yılında da Crans Montana sürecinde sergilediğini hatırlatarak, “Çözüm istemeyen tarafı uluslararası camia tüm netliğiyle görmekle birlikte bakar kör tavrı sergilemektedir” dedi. Bu tavrın Avrupa Komisyonu’nun son Türkiye Raporunda da görüldüğüne dikkat çeken Baran, Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs meselelerinde çözümsüzlükten yana tavır konduğunu söyledi. Konuşmasında Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır arasında düzenlenen zirveden de bahseden Baran, “Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır arasında Atina’da düzenlenen zirvede de çözümsüzlük körüklenirken Türkiye’nin karasularındaki egemenlik hakları yok sayılmaya çalışılıyor. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yönelik bu hasmane tutum hiçbir şekilde kabul edilemez. Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin içinde yer almadığı hiçbir girişim başarıya ulaşamaz. Bölgedeki gerginliğin asıl kaynağı Türkiye’nin kıta sahanlığının ihlal edilmesi ve Kıbrıs Türkü’nün yok sayılmasıdır. Türkiye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti politikasından da mavi vatan sınırlarından da asla vazgeçmeyecektir. Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tüm adayı temsil ediyor gibi hareket etmesi kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Doğu Akdeniz’de hem kendi hem de Kıbrıs Türk’ünün haklarını müdafaa etmeye devam edecek, Kıbrıs Türkleri’nin Ada etrafındaki denizlerden ve bu denizlerde bulunan zenginliklerden pay almasını sağlamaya yönelik çalışmalarını sürdürecektir” diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve elazigbulten.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.