Turgut Ersan Prefabrik
Elazığ (Elazığ Bülten) - Elazığ Bülten İnternet Haberciliği | Haber Girişi: 01.06.2022 - 12:41, Güncelleme: 01.06.2022 - 12:41

FÜ “Yükseköğretimde Büyük Veri Projesi”nde Yer Alacak 8 Pilot Üniversite Arasına Seçildi

 

FÜ “Yükseköğretimde Büyük Veri Projesi”nde Yer Alacak 8 Pilot Üniversite Arasına Seçildi

FÜ YÖK tarafından 'Yükseköğretimde Büyük Veri Projesi'nde' yer alacak 8 pilot Üniversite arasına seçildi.
Yükseköğretim Kurulu, ulusal ve uluslararası düzeyde Türk Yükseköğretimine önemli ivmeler kazandırması hedefiyle Büyük Veri Projesi’ni başlattı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, YÖK Danışma Kurulunda değerlendirilen Büyük Veri Projesi'nin İTÜ, ODTÜ, Atatürk Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Trabzon Üniversitesi olmak üzere 8 pilot üniversitede bugün itibarıyla uygulamaya konulduğunu belirtti. Üniversitelerimizin gerçekleştirdiği eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetleri; öğrenci, eğitim materyali, öğretim elemanı ve öğretim elemanın ürettiği akademik içerikler gibi birçok farklı kaynak ile gerçekleştirilmektedir. Bu faaliyetlerin sayısının ve boyutunun artması son 10 yılda Yükseköğretimde Büyük Veri kavramının yerleşmesine sebep olmuştur. Yükseköğretimde Büyük Veri Analitiğinin gerçekleştirilmesi ile kişiselleştirilmiş müfredat, öğrenci başarım değerlendirilmeleri, başarım kestirimi ve erken uyarı, okul sonrası istihdam analizi ve kurumsal başarım analizi gibi birçok konuda bilgi keşfi gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır. Pilot olarak seçilen üniversiteler bu uygulama ve teknik altyapıların tesisi için gerekli olan çalışmaları yapacaktır. Araştırma Üniversitesi olması, Dijital Dönüşüm ofislerinin kurulmuş olması, yükseköğretimde büyük veri analitiğinin entegrasyonu konusunda teknik altyapı yeterliliği gibi kriterler ile 207 üniversite arasından 8 Pilot üniversitenin seçimi gerçekleştirilmiştir. Pilot üniversitelerin uygulamaların diğer tüm üniversitelerde yaygınlaştırılacaktır. Yükseköğretim Kurulunda düzenlenen toplantıya Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş’ta katıldı.
FÜ YÖK tarafından 'Yükseköğretimde Büyük Veri Projesi'nde' yer alacak 8 pilot Üniversite arasına seçildi.

Yükseköğretim Kurulu, ulusal ve uluslararası düzeyde Türk Yükseköğretimine önemli ivmeler kazandırması hedefiyle Büyük Veri Projesi’ni başlattı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, YÖK Danışma Kurulunda değerlendirilen Büyük Veri Projesi'nin İTÜ, ODTÜ, Atatürk Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Trabzon Üniversitesi olmak üzere 8 pilot üniversitede bugün itibarıyla uygulamaya konulduğunu belirtti.

Üniversitelerimizin gerçekleştirdiği eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetleri; öğrenci, eğitim materyali, öğretim elemanı ve öğretim elemanın ürettiği akademik içerikler gibi birçok farklı kaynak ile gerçekleştirilmektedir. Bu faaliyetlerin sayısının ve boyutunun artması son 10 yılda Yükseköğretimde Büyük Veri kavramının yerleşmesine sebep olmuştur. Yükseköğretimde Büyük Veri Analitiğinin gerçekleştirilmesi ile kişiselleştirilmiş müfredat, öğrenci başarım değerlendirilmeleri, başarım kestirimi ve erken uyarı, okul sonrası istihdam analizi ve kurumsal başarım analizi gibi birçok konuda bilgi keşfi gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır. Pilot olarak seçilen üniversiteler bu uygulama ve teknik altyapıların tesisi için gerekli olan çalışmaları yapacaktır.

Araştırma Üniversitesi olması, Dijital Dönüşüm ofislerinin kurulmuş olması, yükseköğretimde büyük veri analitiğinin entegrasyonu konusunda teknik altyapı yeterliliği gibi kriterler ile 207 üniversite arasından 8 Pilot üniversitenin seçimi gerçekleştirilmiştir. Pilot üniversitelerin uygulamaların diğer tüm üniversitelerde yaygınlaştırılacaktır.

Yükseköğretim Kurulunda düzenlenen toplantıya Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş’ta katıldı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve elazigbulten.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.