Turgut Ersan Prefabrik
Elazığ (Elazığ Bülten) - Elazığ Bülten İnternet Haberciliği | Haber Girişi: 02.06.2022 - 13:00, Güncelleme: 02.06.2022 - 13:00

FÜ ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Arasında Arsa Değişimi Gerçekleşti

 

FÜ ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Arasında Arsa Değişimi Gerçekleşti

Fırat Üniversitesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında arsa değişimi gerçekleşti.
Elazığ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Binası’nın bulunduğu 13.700 m2 alan ile Malatya Yolu Üzerinde Kesikköprü Mevkiinde bulunan ve “Harput Yerleşkesi” sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 750.000 m2 alanın takası gerçekleşti. Böylece iki kurum için de önem arz eden araziler ile ilgili önemli bir gelişme sağlanmış oldu. Bilindiği üzere Elazığ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğümüzün bulunduğu arsa Üniversitemize aitti. Bu arazi birkaç yıl önce 49 yıllığına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne tahsis edilmişti. 49 yıllığına başka bir kuruma tahsis edilen arazi zaten Üniversiteden fiilen çıkmış demekti. Diğer taraftan Üniversitemiz “Harput Yerleşkesi” nin bulunduğu alanın tamamı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne aitti ve üniversitemize tahsisliydi. Dolayısıyla bu arazi üzerinde tasarruf hakkı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne aitti. Bilindiği üzere bu arazi zaman zaman kamuoyunun gündemine gelmektedir. Bu durumu tamamen çözmek ve ilimizin gelecek birkaç yıl içerisinde kurmayı planladığı Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi düşüncesinin temelini sağlamlaştırmak için bu arazinin tapusunu Üniversitemize almamız gerekiyordu. Bu maksatla Fırat Üniversitesi Senatosu’nun verdiği yetki ile birkaç aydır yaptığımız çalışma neticelenmiştir. Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının ihtiyaç duyduğu yaklaşık 13.700 m2 alan ile “Harput Yerleşkesi” nde bulunan yaklaşık 750.000 m2 alanın takası üzerinde iki kurum anlaşmıştır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat KURUM’un onayı ile bugün itibarı ile tapumuzu almış bulunmaktayız. Tapu kayıtlarına arazilerin eğitim amacı dışında kullanılamayacağı, satılamayacağı ve üçüncü kişilere devredilemeyeceğine dair şerh konulmuştur. Aldığımız tapu ile bahse konu arazinin artık amacı dışında kullanılması ortadan kalkmıştır.  Böylece ilim irfan yuvası kadim şehrimiz Elazığ'ın ikinci üniversite hayaline bir adım daha yaklaşmış olduk. Başta Elazığ’ımız olmak üzere her iki kurumumuza hayırlı olmasını diliyoruz.  
Fırat Üniversitesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında arsa değişimi gerçekleşti.

Elazığ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Binası’nın bulunduğu 13.700 m2 alan ile Malatya Yolu Üzerinde Kesikköprü Mevkiinde bulunan ve “Harput Yerleşkesi” sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 750.000 m2 alanın takası gerçekleşti. Böylece iki kurum için de önem arz eden araziler ile ilgili önemli bir gelişme sağlanmış oldu.

Bilindiği üzere Elazığ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğümüzün bulunduğu arsa Üniversitemize aitti. Bu arazi birkaç yıl önce 49 yıllığına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne tahsis edilmişti. 49 yıllığına başka bir kuruma tahsis edilen arazi zaten Üniversiteden fiilen çıkmış demekti.

Diğer taraftan Üniversitemiz “Harput Yerleşkesi” nin bulunduğu alanın tamamı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne aitti ve üniversitemize tahsisliydi. Dolayısıyla bu arazi üzerinde tasarruf hakkı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne aitti. Bilindiği üzere bu arazi zaman zaman kamuoyunun gündemine gelmektedir.

Bu durumu tamamen çözmek ve ilimizin gelecek birkaç yıl içerisinde kurmayı planladığı Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi düşüncesinin temelini sağlamlaştırmak için bu arazinin tapusunu Üniversitemize almamız gerekiyordu. Bu maksatla Fırat Üniversitesi Senatosu’nun verdiği yetki ile birkaç aydır yaptığımız çalışma neticelenmiştir.

Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının ihtiyaç duyduğu yaklaşık 13.700 m2 alan ile “Harput Yerleşkesi” nde bulunan yaklaşık 750.000 m2 alanın takası üzerinde iki kurum anlaşmıştır.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat KURUM’un onayı ile bugün itibarı ile tapumuzu almış bulunmaktayız. Tapu kayıtlarına arazilerin eğitim amacı dışında kullanılamayacağı, satılamayacağı ve üçüncü kişilere devredilemeyeceğine dair şerh konulmuştur. Aldığımız tapu ile bahse konu arazinin artık amacı dışında kullanılması ortadan kalkmıştır. 

Böylece ilim irfan yuvası kadim şehrimiz Elazığ'ın ikinci üniversite hayaline bir adım daha yaklaşmış olduk. Başta Elazığ’ımız olmak üzere her iki kurumumuza hayırlı olmasını diliyoruz.  

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve elazigbulten.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.